KONCERT PIEŚNI ROMÓW – BERGITKA: „OPOWIEŚCI CYGAŃSKIE – Teresa Mirga i Kałe Bała oraz warsztaty pieśni romskich! / 25 czerwca

– Warsztaty pieśni romskich – g.15:00 (2,5 godziny) – koszt: 60 zł / zapisy na warsztaty: phortmanowicz@gmail.com

UWAGA! Osoby, które uczestniczyły w warsztatach wokalnych, będą miały okazję zaśpiewać z Panią Teresą Mirgą podczas wieczornego koncertu na naszej kontaktowej scenie. 🙂

– Koncert p. Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała: g. 19:00 / wstęp: 20 zł

* Uwaga, dla osób, które uczestniczyły w warsztatach, wstęp na koncert jest za free!

Gdzie? Kontakt Przestrzeń Ruchu, Tańca, Muzyki i Sztuki, ul. Szpitalna 40, I pętro

~~ * ~~

O zespole:

Teresa Mirga – śpiew, gitara

Jacek Kacica – cajon, oral bass

Maciek Rybka – akordeon, śpiew

Piotr Hortmanowicz – gitara flamenco

Kuba Bobass Wilk – gitara akustyczna i basowa

TERESA MIRGA I KAŁE BAŁA Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Podczas swojej kilkunastoletniej działalności zespół Kałe Bała wydał wiele płyt. Zespół znalazł się ponadto na dwóch płytowych składankach, wydanych przez Polskie Radio:- Romowie- Mniejszości Narodowe cz. IIOraz na płycie:- „Rozstaje 2000. Festiwal Muzyki Tradycyjnej”, jako laureaci Małopolskiego Konkursu Muzyki Tradycyjnej w 1999 roku.

Zespół Kałe Bała brał udział w licznych festiwalach oraz konkursach.Koncertował także za granicą (Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania) oraz dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. P. Teresa Mirga koncertowała również z Kayah.

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90-tych. Jej twórcze poszukiwania, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006).

 

Nagrania/teledyski:

Teresa Mirga & Kałe Bała – Nie odchodź życie

Teresa Mirga & Kałe Bała – Gilaw Mange

Koncert re:tradycja z Kayah, Jarmark Jagielloński – https://www.youtube.com/watch?v=Y32l_SusHOc&t=380s

Program Szlakiem Kolberga z Melą Koteluk i Teresą Mirgą – https://www.youtube.com/watch?v=neqAGgHW6qI&t=7s

Program Dzika Muzyka – http://muzykotekaszkolna.pl/multimedia/filmy-o-muzyce/dzika-muzyka-16/

 

https://www.facebook.com/kalebala