🌀WARSZTATY MUZYKI I PIEŚNI PERSKICH – Dariush Rasouli / 2 GRUDNIA, g. 12:00 – 16:00

🌀WARSZTATY PIEŚNI PERSKIEJ – Dariush Rasouli

Śpiewanie klasycznych pieśni perskich i pieśni duchowych w języku perskim z tłumaczeniem.

Niektóre piosenki to stara muzyka klasyczna skomponowana przez Sheydę, znanego autora piosenek i poetę z Iranu. Jego piosenki są głównie związane z miłością, proste i piękne.

Podczas Warsztatów będziemy recytactować teksty, tłumaczyć wiersze i rozmawiać na temat interwałów w muzyce perskiej, następnie poruszymy temat rytmu, jaki ma on związek z wierszami w kulturze perskiej.

Nie zabraknie piosenek o charakterze duchowym i sufickim, których autorem będzie „RUMI” – znany perski poeta suficki na całym świecie. Jego poezja jest pełna tańca i muzyki, która jest tak przydatna dla muzyki duchowej.

Niektóre utwory wykorzystywane podczas warsztatów skomponowane zostały przez Dariusha Rasouli i są przeznaczone do wirującego tańca.

W historii Iranu przed atakiem Arabów istniała religia Zoroastrian, Zoroastra posiadała świętą księgę zwaną Avesta, pełną Mantr Zoroastrian.

Podczas warsztatów zaśpiewamy wspólnie 2 lub 3 mantry z bardzo starymi tekstami zoroastryjskimi, które skłaniają do medytacji, jeśli śpiewamy razem.

Otwarci jesteśmy zarówno na śpiew, jak i na akompaniament. Jeśli ktoś ma ochotę pograć i akompaniować na własnym instrumencie melodycznym i rytmicznym, jest to mile widziane.

Link do niektórych piosenek

https://www.facebook.com/rumi.namai/videos/291597508120697

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UComeEhvEIn3OHI16R6xq08Q

BIOGRAFIA;

Dariush Rasouli
pochodzi z Iranu (okolice Gorganu) Ukończył Akademię Muzyczną w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai.
Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie, uczył też gry na neju w szkołach muzycznych w Teheranie i Gorganie.
W Polsce mieszka od 2004 roku.
Występował wspólnie m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Łódzką, Katowicką, Kaliską, Słupską, Gorzowską, Filharmonią Sinfonia Baltica, Beethoven Orchestra Kraków, a także litewską Filharmonią Wileńską.
Koncertował z uznanymi artystami światowego formatu, takimi jak Alireza Javaheri, Bahman Rajabi, Bahram Sarang, Hooshang Farahani czy Maria Pomianowska.
Stworzył grupę PersoPolish, do której zaprosił polskich i irańskich muzyków.
Poza Polską i Iranem wielokrotnie koncertował w, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz w Japonii.
Nagrał płytę NEY Solo Persian Classical Music, grał też w takich albumach jak SHOLIZ (bakhtiyari music) CHOPIN NA 5 KONTYNENTACH, SIEDEM PIEŚNI MARII – kompozytor Bartłomiej Gliniak, Transoriental Orcherstra wraz z Kayah.

Regularnie prowadzi warsztaty perskiej muzyki, koncetrując się na piosenkach poezji sufickiej. Uczy techniki gry na neju, system perskiej muzyki klasycznej ( Radif Davami).
Grał na neju w ścieżce muzycznej
skomponowanej przez uznanych polskich kompozytorów do takich filmów jak “Szukałem was”, “Wino Truskawowe” (Michał Lorenc), czy “Trick” (Paweł Mekietyn). Grał solo na neju w zespole Chakad, Zespół Polski i z wieloma innymi.
Występował na licznych festiwalach, na przykład Skrzyżowanie Kultur w Warszawie (kilka razy), poznańskim Ethno Port (dwa razy), Songs of our Roots (trzy razy), Tartu Early Music Festival in Estonia (co roku od 2007), Mystic Music Festival na Litwie, Jewish Music Festival w Warszawie wraz z Kayah iTransoriental orchestra, EthnoKraków/ Rozstaje, TOPtrendy Music Festival, PERŁA BAROKU i wielu innych.
Regularnie koncertuje z zaproszonymi muzykami i prowadzi warsztaty w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.
W Estonii i Polsce zorganizował serię koncertów folkowej muzyki z północnego Iranu.

🌀🌀🌀🌀
SZCZEGÓŁY WYDARZENIA:

KIEDY? Sobota, 2 GRUDNIA
12:00 – 16:00 (z małą przerwą pomiędzy)

KOSZT:
👉EARLY BIRD (do 20 LISTOPADA) – 120 zł
👉 PO 20 LISTOPADA – 150 zł

REJESTRACJA:
Za pośrednictwem poczty elektronicznej: m_rasooli100@yahoo.com

Potwierdzeniem udziału jest wpłata kwoty 120 zł (po 20 listopada 150 zł) na konto podane w mailu zwrotnym.

MIEJSCE:
KONTAKT, Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki
Ul. SZPITALNA 40, I piętro, Kraków

Warsztat będzie miał miejsce w klimatycznej przestrzeni starej kamienicy naprzeciwko Teatru Słowackiego, niedaleko Dworca Głównego w Krakowie.

UWAGA! PO WARSZTATACH ZAPRASZAMY NA KONCERT DARIUSHA RASOULIEGO I WASSIM IBRAHIMA

♦️Szczegółowe informacje klo koncercie znajdziecie tutaj 👇

https://facebook.com/events/s/improwizacja-z-orientu-koncert/359542873199775/