🌀OBRAZY WYŚNIONE W TAŃCU – Ruch od czucia w procesie kreatywnym, czyli taniec intuicyjny i współpraca z ciałem z elementami Life/art process Anny Halprin.✨ – Joanna Książkiewicz / 29-30 czerwca

✨Obrazy wyśnione w tańcu – ruch od czucia w procesie kreatywnym, czyli taniec intuicyjny i współpraca z ciałem z elementami Life/art process Anny Halprin.✨

Zapraszam do zanurzenia w proces twórczy, w którym ruch, taniec i praktyki współpracy z ciałem pozwolą nam na powrót do ciała, ukoją, ożywią i otworzą w nas dostęp do wewnętrznych obrazów.

Ślad tych obrazów przelejemy na papier, a uchwycone linie, kolory i kształty pomogą nam odnaleźć esencję osobistego procesu, który znów zaprosimy do ekspresji poprzez taniec i autentyczny ruch.

Obrazy zapisane na papierze, przeplatane ruchem i tańcem, staną się drogą do ekspresji tego, co niewyrażalne w słowach. Dzięki osadzeniu w strukturze procesu kreatywnego Life/art process pozwolą nam lepiej zrozumieć to, co dzieje się aktualnie w naszym życiu, znaleźć odpowiedzi na ważne pytania i poruszyć to, co w nas zaspane, uparte, utknięte, to, co uwiera i wymyka się rozumieniu… zabierając obraz do ruchu mamy szansę poczuć, głęboko zrozumieć i jednocześnie przetransformować, ruszyć zastaną energię, zatańczyć ZMIANĘ.

Odkrywanie świata wewnętrznych doświadczeń malowaną i taneczną drogą umożliwi nam też podzielenie się z innymi tymi wyjątkowymi zapiskami z podróży wgłąb siebie. W obrazach innych możesz odnaleźć głębszy sens osobistych doświadczeń, dostrzec, jak łączą i uzupełniają się nasze ścieżki… czerpiąc z tego polaczenia, stworzymy niepowtarzalna opowiesc, będącą połączeniem esencji naszych osobistych -wspólnych procesów…jak? tego dowiesz się już na warsztatach:)

✨Ważne – nie trzeba być tancerzem, nie trzeba potrafić rysować ani malować! nasze proste rysunki będą tworzone spontanicznie, w przepływie, czasem z zamkniętymi oczami. Taniec będzie autentycznym ruchem zanurzonym w muzyce.

Opis praktyki ruchu od czucia, która będzie korzeniami i pniem praktyki z obrazem i tańcem, poniżej:)

✨✨✨

Zapraszam do postawienia pierwszych lub kolejnych kroków w budowaniu głębokiej, pełnej akceptacji relacji ze swoim ciałem – poprzez procesy kojenia, łagodnego odblokowania, ekspresji i powrotu do własnej mocy.

✨Jak?

Droga wiedzie poprzez:

– pogłębianie świadomości ciała

– świadomy ruch w zgodzie z naturą ciała

– swobodny, improwizowany taniec, pozwalający wyjść poza znane nam schematy

– (współ)pracę z ciałem – uważny, kojący dotyk, wspierający w „odzyskiwaniu’ ciała i czucia i nawiązaniu autentycznego kontaktu.

✨Z uważnością, łagodnością, z szacunkiem dla ciała i ukrytych w nim potrzeb, zanurzymy się w świadomy, swobodny ruch – taki, który:

– pomoże uwolnić nagromadzone w ciele napięcia

– otworzy Cię na odczuwanie przyjemności

– głęboko zrelaksuje, zmniejszy skutki codziennego stresu

– odkryje przed Tobą nową perspektywę postrzegania ciała – jego potrzeb, urazów, problemów

– może zarówno wskazać problem, jak i być narzędziem jego rozwiązania.

✨WIĘCEJ O DRODZE

Poprowadzimy naszą uwagę poprzez kolejne warstwy, struktury naszego organizmu, korzystając z pracy z anatomią doświadczalną jako drogi – do przebudzenia ruchu w zgodzie z naturą ciała.

Otworzymy się na przyjemność, która z takiego ruchu płynie,na eksplorację nowej perspektywy postrzegania ciała, procesów w nim zachodzących-również urazów, problemów.

Poprzez automasaż oraz łagodny dotyk nauczymy się, jak zaufać swoim dłoniom, jak taki uważny dotyk podarować i przyjąć, dbając o swoje granice. Pozwolimy sobie skorzystać ze wsparcia, jakiego może nam udzielić drugi człowiek.

W ciszy, w muzyce, w tańcu, który będzie naturalnym rozwinięciem świadomego ruchu, otworzymy się na radość z kontaktu, na moc wspólnego doświadczania jako grupa. Na przyjemność, która płynie ze swobodnego ruchu, z poruszenia zamrożonych obszarów ciała, z odkrywania nowych form poruszania się.

Pozostając świadomymi tego, co dzieje się w nas, spotkamy się z drugą osobą. Przepływ i swobodę w tym spotkaniu stworzymy poprzez pogłębienie uważności, ale również korzystając z różnorodnych metod i technik, pozwalających zauważyć, pozostawić lub w pełni wykorzystać schemat, w jaki zwykle wpadamy podczas wspólnego tańca.

Poznamy narzędzia, które pomogą nam otworzyć się nowe drogi nawiązywania kontaktu w tańcu, ale przede wszystkim wspólnie poszerzymy świadomość wokół tego, co przydarza nam się podczas spotkania w ruchu.

Obserwując relację, która wytwarza się między nami, zbadamy, czym jest dla nas obecność w kontakcie, wychwytując momenty, w których spotykamy się naprawdę i te, w których coś blokuje nas przed spotkaniem tu i teraz. Wspólnie poszukamy zestrojenia i przepływu.

Poprzez obraz i proces poszukiwania esencji uchwyconego w nim procesu pogłębimy doświadczenie spotkania ze sobą… i z drugim/drugą o.sobą:)

Poruszamy się w ciszy i przy muzyce. Na każdym spotkaniu będzie przestrzeń na podzielenie się w kręgu tym, czego doświadczyliśmy.

✨DLA KOGO?

Zajęcia są dla Ciebie, jeśli tylko czujesz, że:

– chcesz oswoić się z tańcem, ale nie chcesz powtarzać i zapamiętywać kroków

– chciałbyś/chciałabyś wzbogacić swój warsztat taneczny o nową

perspektywę doświadczania ciała w ruchu

– Twoje ciało daje Ci sygnały, że potrzebuje uwagi (napięcia w ciele,

zmęczenie, poczucie odrętwienia, bóle chroniczne i tajemnicze)

– pragniesz lepiej poznać siebie, przyjrzeć się z łagodnością swojej relacji z ciałem, temu, jak nawiązujesz relacje z innymi:)

– chcesz spędzić czas z innymi ludźmi w atmosferze akceptacji, swobody, uważności

– nie masz doświadczenia z tańcem i pracą z ciałem, ale coś Cię

ciągnie w tym kierunku…

-poszukujesz innych, twórczych dróg do wyrażenia i zrozumienia swoich osobistych tematów, problemów, wyzwań, z którymi mierzysz się na co dzień.

✨To spotkanie dla każdego, kto pragnie podarować ukojenie – swojemu ciału, umysłowi, układowi nerwowemu…

dla poszukujących odpowiedzi poprzez zadawanie pytań:)

dla pragnących przypomnieć sobie, jaki ogrom skarbów czeka na nas w autentycznym spotkaniu z drugą (o)sobą.

Wierzę, że świadomy ruch to dobro, z którego możemy czerpać wszyscy- niezależnie od sprawności, doświadczeń z ruchem czy blokad w głowie i innych częściach nas:) Przyjdź, jeśli czytając ten opis, czujesz to ‚wołanie’!

✨Ważne – nie musisz być tancerką/tancerzem, posiadać doświadczenia w świadomej pracy z ciałem. Absolutnie nie musisz mieć doświadczenia z rysowaniem! Na swoje zajęcia chętnie zapraszam osoby, które „nigdy nie robiły takich rzeczy’.

Jeśli je masz i zanurzasz się w tym świecie nie do dziś- również zapraszam.

Każde spotkanie z ciałem i czuciem to kolejny krok do pogłębienia tej relacji, a każdy proces grupowy niesie swoją niepowtarzalną moc.

✨MIEJSCE I CZAS

Kontakt, Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki, I piętro, sala biała.

ul.Szpitalna 40 (na przeciwko Teatru Słowackiego, 5 minut od rynku), Kraków.

Program warsztatów

Sobota 29.06

10.30 -13.30 – ruch od czucia i zanurzenie w wewnętrznych obrazach – praktyki powrotu do ciała, ukojenie, ożywienie i oswojenie ze swobodnym ruchem

13.30.-15.00 – przerwa obiadowa (możliwy obiad na miejscu, szczegóły wkrótce!)

15.00 – 18.00 – obraz żyjący w tańcu -elementy ~Life/art process~ Anny Halprin, ~Touching the ground~ Ursuli Schorn (Gestalt w terapii tańcem) oraz psychologii zorientowanej na proces.

Niedziela 30.06

10.30-14.30/15 – kontynuacja Life/art process i krąg na zakończenie warsztatów.

*Nie obawiaj się, że to za długo dla Ciebie na warsztaty w ruchu – rozkręcamy się powoli, dając sobie też czas relaksację, odpoczynek w łagodnym poruszeniu…czasem rozmawiamy Intensywność możesz też regulować w zgodzie ze swoim rytmem:) czas na początku i na koniec spotkania poświęcimy na krąg, który jest ważną częścią warsztatów.

✨INWESTYCJA

Można opłacić warsztaty w cenie zawartej w podanych ‘widełkach’ (ile możesz, czujesz):

390-490 zł.

W cenie 10 godzin warsztatów oraz materiały plastyczne.

✨ZAPISY I PYTANIA

ruch.od.czucia@gmail.com

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wziąć udział w warsztacie – pisz! możemy też umówić się na rozmowę telefoniczną:)

✨RECENZJE, czyli kilka słów feedbacku od uczestników poprzednich warsztatów ruchu od czucia:

Fantastyczne pod każdym względem. Dla mnie to ważne bo otworzyłem się na NOWE…. Ale tutaj zarówno sam pomysł na zajęcia jak i atmosfera jest wyjątkowa: radosna, bezpieczna, każdy ma swoje granice ale jednocześnie nie ma poczucia/ryzyka ich przekraczania. Całe zajęcia prowadzone w żywym tempie, nikt nie przysypia, zawsze coś się dzieje. Bez względu na to, czy przyspieszamy czy zwalniamy dla załapania oddechu. Angażujesz uwagę uczestników w sposób wyjątkowy. Zebrałaś naprawdę ekipę fantastycznych ludzi.~ Grzesiek

,To co zdarzyło się też mi osobiście, to otwarcie, odłożenie wstydu, startując z miejsca gdzie było mi trudno podskoczyć, westchnąć czy rozpostrzeć ręce i zająć w ogóle jakąś przestrzeń, a kończąc w komforcie, radosnym brykaniu, entuzjazmie i zdolności psychicznej wykonania pełnych, otwartych, przyjemnych i spontanicznych ruchów w różnych przestrzeniach. (…) Te zajęcia działają i przed, i w trakcie, i po, i dały mi ogromne pole do obserwacji, zrozumienia różnych mechanizmów swojego zachowania i interakcji ze światem przez coś tak względnie prostego, a jednocześnie nieskończonego w możliwościach jakie daje, jak ruch.’ Ania

,Chciałam powiedzieć, że po prowadzonych przez Ciebie warsztatach czuję wdzięczność i ukojenie. Niezmiernie cieszę się, że w nich uczestniczyłam, a wszystkie odczucia i emocje, które się we mnie wzbudziły powoli się w moim ciele rozgaszczają – te przyjemne i te trudniejsze. W przestrzeni, której dałaś początek czułam się bezpieczna i akceptowana. Strach przed byciem z ludźmi zszedł na dalszy plan, jakby się rozpuścił. Dziękuje za Twoje towarzyszenie w procesie warsztatu, za ciepło, mądrość i czułość, którą się dzieliłaś.’ Paulina

‘Połączenie ruchu od czucia z Life/art process’ jest wspaniałe. Skarby odkryte w tym procesie pozostały ze mną do dziś. W życiu nie spodziewałam się, że bez jakiegokolwiek doświadczenia z malowaniem potrafiłam stworzyć coś, co przyniosło tak wiele. Dziękuję!!~` Asia

✨Prowadzi:

Joanna Książkiewicz

Kocham wsłuchiwać się w mądrość ciała, poruszać, tańczyć, łączyć. Czerpię moce ze śpiewu, tańca i kontaktu z naturą. Zachwyca mnie, jak ścieżki naszego ruchu ujawniają i pomagają przeobrazić to, co gra w naszym umyśle i duszy. Uwielbiam tradycyjne pieśni, odkrywanie tajemnic ludzkiego ciała, mitów i drugiej strony baśni.

Bio

Tańczy od 7 roku życia, od 12 lat zanurzona w świadomą pracę z ciałem. Psycholog, absolwentka dwuletniego studium Psychologii Procesu. Najważniejsze szkolenia to te w ramach programu Somatic Movement Educator w metodzie Body Mind Centering (BMC Certification Program, Movimiento Atlas, Zaragoza);szkolenie z metodyki improwizacji u Iwony Olszowskiej, roczny program szkoleniowy ‘Taniec i terapia gestalt na bazie Life/art process Anny Halprin’ u Ursuli Schorn oraz warsztaty z Emmą Bonnici (praca z głosem i proces grupowy). Prowadzi zajęcia psychologiczne dla dzieci i młodzieży w placówce wsparcia dziennego. Nieustannie poszerza swój warsztat, biorąc udział w zajęciach rożnych technik tanecznych, metod pracy z ciałem i umysłem. Od 5 lat pod marką Ruch od czucia prowadzi regularne, autorskie warsztaty tańca i pracy z ciałem w Krakowie, warsztaty weekendowe i wyjazdowe, a od 3 lat najchętniej 7-12 tygodniowe cykle spotkań w stałej grupie.