Ruch od Czucia – warsztaty 4h / Joanna Książkiewicz

Ruch od Czucia – warsztaty 4h / Joanna Książkiewicz
Relacja z naszym własnym ciałem jest relacją niezwykłą. Nasze ciało zawsze będzie przy nas, nie opuści nas aż do śmierci, a do tego nie ma wątpliwości, że jesteśmy dla siebie stworzeni;) To relacja, którą tworzymy w każdej chwili naszego życia – każdy nasz krok na nią wpływa, tworzy na nowo,jest szansą na pogłębienie jej i przemianę. Jest pełna skarbów, przygód, dramatów, zawiłych i prostych ścieżek.
Jak w każdej relacji, w wirze codzienności nie zawsze znajdujemy czas na przyjrzenie się jej i sprawdzenie:
co się dzieje między nami?
 czego ciało potrzebuje?
ale też… co może nam ono podarować?
Podarunków jest oszałamiająco wiele, na zajęciach często odpakowujemy całe ich stosy… dziwiąc się, że z kolei potrzeby wypełniają się niemal równocześnie z usłyszeniem ich, a ostatecznie sprowadzają się do podstaw – potrzeby bycia osadzonym w ciele, bezpieczeństwa, przyjemności, dotyku i pełnego uważności kontaktu z drugim człowiekiem.
Te warsztaty to jedna z dróg podarowania sobie tego czasu. Zapraszam do postawienia pierwszych lub kolejnych kroków w budowaniu głębokiej, pełnej akceptacji relacji ze swoim ciałem – poprzez procesy kojenia, łagodnego odblokowania, ekspresji i powrotu do własnej mocy.
Jak?
Droga wiedzie poprzez:
-pogłębianie świadomości ciała
-świadomy ruch w zgodzie z naturą ciała
-swobodny, improwizowany taniec, pozwalający wyjść poza znane nam schematy
-(współ)pracę z ciałem- uważny, kojący dotyk, wspierający w „odzyskiwaniu’ ciała i czucia i nawiązaniu autentycznego kontaktu.
Z uważnością, łagodnością, z szacunkiem dla ciała i ukrytych w nim potrzeb,
zanurzymy się w świadomy, swobodny ruch – taki, który:
  • pomoże uwolnić nagromadzone w ciele napięcia
  • otworzy Cię na odczuwanie przyjemności
  • głęboko zrelaksuje, zmniejszy skutki codziennego stresu
  • odkryje przed Tobą nową perspektywę postrzegania ciała – jego potrzeb, urazów, problemów
  • może zarówno wskazać problem, jak i być narzędziem jego rozwiązania.
Poprowadzimy naszą uwagę poprzez kolejne warstwy, struktury naszego organizmu, korzystając z pracy z anatomią doświadczalną jako drogi – do przebudzenia ruchu w zgodzie z naturą ciała.
Otworzymy się na przyjemność, która z takiego ruchu płynie,na eksplorację nowej perspektywy postrzegania ciała, procesów w nim zachodzących-również urazów, problemów.
Poprzez automasaż oraz łagodny dotyk nauczymy się, jak zaufać swoim dłoniom,  jak taki uważny dotyk podarować i przyjąć, dbając o swoje granice.  Pozwolimy sobie skorzystać ze wsparcia, jakiego może nam udzielić drugi człowiek.
Pozostając świadomymi tego, co dzieje się w nas, spotkamy się z drugą osobą. W ciszy, w muzyce, w tańcu, który będzie naturalnym rozwinięciem świadomego ruchu. otworzymy  się na radość z kontaktu, na moc wspólnego doświadczania jako grupa. Na przyjemność, która płynie ze swobodnego ruchu, z poruszenia zamrożonych obszarów ciała, z odkrywania nowych form poruszania się. Obserwując relację, która wytwarza się między nami, zbadamy, czym jest dla nas obecność w kontakcie, wychwytując momenty, w których spotykamy się naprawdę i te, w których coś blokuje nas przed spotkaniem tu i teraz. Wspólnie poszukamy zestrojenia i przepływu.
Badając połączenia umysłu i ruchu, poruszymy (całym ciałem;)) tematy:
-> siły płynącej z łagodności, subtelności
-> wolności wyboru-dzięki przełamywaniu schematów, dominujących wzorców ruchu- może blokują rozwój innych?
-> supermocy aktywowanej podczas zabawy
-> balansu między improwizacją a odnajdywaniem się w strukturze
-> różnic pomiędzy braniem, otrzymywaniem, dawaniem i pozwalaniem
Poruszamy się w ciszy i przy muzyce. Będzie przestrzeń na podzielenie się w kręgu tym, czego doświadczyliśmy.
Dla Kogo?
Wierzę, że świadomy ruch to dobro, z którego możemy czerpać wszyscy- niezależnie od sprawności, doświadczeń z ruchem czy blokad w głowie i innych częściach nas:) Przyjdź, jeśli czytając ten opis, czujesz to ‚wołanie’:)
Ważne – nie musisz być tancerzem, nie musisz mieć jeszcze doświadczenia w świadomej pracy z ciałem. Na swoje zajęcia chętnie zapraszam osoby, które „nigdy nie robiły takich rzeczy”;)
Jeśli je masz i zanurzasz się w tym świecie nie do dziś- również zapraszam.
Każde spotkanie z ciałem i czuciem to kolejny krok do pogłębienia tej relacji:)
Każdy proces grupowy niesie swoją niepowtarzalną moc.
MIEJSCE I CZAS
Kontakt. Przestrzeń ul.Szpitalna 40
11.09 (sobota), godz.9.30-13.30
INWESTYCJA
90 zł*
Jeśli zależy Ci na udziale w warsztatach, a jedyną przeszkodą jest cena-napisz do mnie, wspólnie coś wymyślimy:)
ZAPISY I PYTANIA
Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wziąć udział w warsztacie – pisz!
Prowadzi:Joanna Książkiewicz
Kocham wsłuchiwać się w mądrość ciała, poruszać, tańczyć, łączyć. Czerpię moce ze śpiewu, tańca i kontaktu z naturą. Zachwyca mnie, jak ścieżki naszego ruchu ujawniają i pomagają przeobrazić to, co gra w naszym umyśle i duszy. Uwielbiam tradycyjne pieśni, odkrywanie tajemnic ludzkiego ciała, mitów i drugiej strony baśni.
Bio
Tańczę od 7 roku życia, od 8 lat zanurzona w świadomą pracę z ciałem. Jestem absolwentką psychologii, studentką dwuletniego studium Psychologii Procesu. Aktualnie w procesie certyfikacji na Somatic Movement Educator według metody Body Mind Centering ((BMC Certification Program, Movimiento Atlas, Zaragoza) oraz kursu Analizy Ruchu według Systemu Laban-Bartenieff (Zanurzenie w Analizę Ruchu, Moves into Life). Nieustannie poszerzam swój warsztat, biorąc udział w zajęciach rożnych technik tanecznych, metod pracy z ciałem. Prowadzę autorskie warsztaty swobodnego tańca i pracy z ciałem oraz regularne zajęcia oswajania improwizacji i świadomości ciała w Krakowie.