Zajęcia dla kobiet w ciąży

Atmosfera

Atmosfera ciszy, spokoju, unoszący się w powietrzu lekki zapach olejków, w tle dochodząca cicha, spokojna muzyka sprzyjająca relaksacji. Na matach, w wygodnych pozycjach leży kilka kobiet, przyszłych mam, będących w 2 lub 3 trymestrze. Oddychają głęboko, kierując powietrze do swoich ciążowych brzuszków. Tak zaczyna się każda sesja prenatalnej jogi. Wyciszenie ciała, umysłu, skupienie się na oddechu, nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Później następuje holistyczna praca z całym organizmem kobiety. Przez cale zajęcia pracujemy nie tylko z oddechem i relaksem ale także z całym ciałem, które w okresie ciąży ulega wielkim zmianom, z którymi mama musi sobie nie tylko psychicznie ale i fizycznie poradzić.

Jakie korzyści przynoszą zajęcia?

Pracujemy nad przywróceniem odpowiedniej sylwetki (zapobieganie zwiększaniu lordozy lędźwiowej, poprawa chodu, zapobieganie tworzenia się typowych ciążowych „okrągłych pleców” oraz w następstwie tworzenia się charakterystycznego „żółwika” w odcinku szyjnym). Zwalczamy charakterystyczne dla okresu ciąży bóle kręgosłupa (głównie odcinka krzyżowego, lędźwiowego oraz piersiowego, rwą kulszową), poprawiamy krążenie w kończynach dolnych zmniejszając prawdopodobieństwo występowania skurczów łydek. Ponadto przygotowujemy ciało do aktywnego porodu, kładziemy duży nacisk między innymi na mięśnie ud, których dobra kondycja niezbędna jest do porodu w pozycji kucznej. Dodatkowo pracujemy nad przygotowaniem mięśni dna miednicy nie tylko do porodu, ale również do połogu, zapobiegając przez to nietrzymaniu moczu. Ponadto pomagamy radzić sobie ze zgagą, zespołem cieśni nadgarstka (czasami pojawiającym się w ciąży), opuchnięciami nóg, zmiana ułożenia dziecka (obrót z pozycji pośladkowej do potylicowej). Pracujemy również nad kondycją stóp zapobiegając w ten sposób częstemu problemowi opadania łuków stóp (efektem czego rozmiar stopy ulega zwiększeniu).

Jakimi narzędziami dysponujemy?

Pracujemy głównie za pomocą jogi, technik fizjoterapeutycznych, relaksacyjnych oraz autoterapii (w razie potrzeby uczestnik zajęć może poprosić o indywidualny zestaw ćwiczeń „do domu”, indywidualnie dostosowany do potrzeb). Na zajęciach używamy typowych dla jogi przyrządów (wałki, kostki, paski, koce), ale również piłek, drabinek, krzeseł. Sesje wzbogacone są o muzykę relaksacyjną, proste porodowe wizualizacje (mające na celu wyciszenie umysłu i zmniejszenie strachu przed porodem) oraz bezpieczne ćwiczenia oddechowe.

Zobacz jakie tematy realizujemy na zajęciach

 • Wprowadzenie, relaks, oddech, wizualizacja. Nauka wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy (ćwiczenie Kegla),
 • Praca z wydłużeniem i uelastycznieniem kręgosłupa,
 • Zapobieganie, zmniejszanie bólu odcinka piersiowego kręgosłupa,
 • Zapobieganie, zmniejszanie bólu tzw. dolnych pleców (odcinek lędźwiowy, krzyżowy, ból w okolicach kości ogonowej, łonowej),
 • Praca ze stopami mająca na celu zapobieganie płaskostopia, często pojawiającego się w ciąży,
 • Zapobieganie skurczom łydek,
 • Rozluźnianie, rozciąganie, wzmacnianie mięśni dna miednicy,
 • Ćwiczenia otwierające klatkę piersiową oraz rozluźniające przeponę (zapobieganie/walka ze zgagą),
 • Pozycje przygotowujące do porodu aktywnego,
 • Zajęcia na piłkach,
 • Relaks i wizualizacja przygotowująca do porodu.

*UWAGA! Na te zajęcia nie obowiązuje Karta Multi Sport! 

ZAPISY przez formularz kontaktowy: http://fizjoma.pl/
Dodatkowe informacje:
tel.: 607 367 547
magda@fizjoma.pl
FB: https://www.facebook.com/fizjoma/

Prowadzący:

Fizjoterapeuta i instruktor jogi Magda Dymarczyk-Szary

Poziom:

Początkujący

Dla kogo:

Kobiety w ciąży/połogu

Wcześniejsze zapisy:

Tak ( formularz zgłoszeniowy: Facebook – FIZJOMA / 607367547 ).

Jak się ubrać:

Wygodny strój sportowy, zmienne obuwie

* UWAGA! Na te zajęcia NIE obowiązuje karta Multi Sport! 

Terminy