Wieczór z muzyką z południowych Włoch – Tarantelle / Pizzica / Tammurrists: 10 czerwca, godz. 20:30 Nie możecie tego przegapić!!! :)

‚MBONDA ‚MBONDA – wieczor taneczny z muzyką z poludniowych Wloch!: Tarantelle / Pizzica / Tammurists
 
10 CZERWCA, GODZ. 20:30
Kontakt Przestrzeń Ruchu i Tańca, ul. Szpitalna 40
WSTĘP: 10 zł
 
Zapraszamy na wieczór z tradycyjną włoską muzyką.
Zagramy tarantelle, pizzichi, tammuriaty, pieśni z Sycylii, Apulii, Campanii, Bazylikaty i Lazio. Usłyszycie zarówno muzykę zachęcającą do żywiołowego tańca, jak i kołysanki a także smutne pieśni o tragicznej miłości.
Tarantelle to tradycyjne tańce z południa Włoch. Określa się tym mianem zarówno lokalne odmiany tarantelli z Calabrii, Sycylii, Gargano, jak i dwie najpopularniejsze jej formy, jakimi są pizzica z Salento – obszaru na południowym krańcu Apulii oraz tammurriata z rejonu Kampanii położonego wokół Wezuwiusza i w okolicach Neapolu.
 
Salentyńska pizzica związana jest z fenomenem tarantyzmu, rytuału, poczas którego frenetycznym tańcem, nieraz do utraty przytomności, leczono ugryzienie jadowitego pająka. Jej korzenie sięgają dionizyjskich świąt i pogańskiego mitu pająka, tarantuli. Według powszechnego przekonania „pizzicu” (ugryzienie) tarantuli wywołuje wahania nastroju, a nawet stan głębokiej depresji, który może zostać uleczony jedynie poprzez taniec. Osoba ugryziona przez tarantullę tańczy do rytmu tamburynu, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans.
Z Salento pochodzą także wykonywane przez nas piękne pieśni w griko salentino, bardzo starym dialekcie, który przypomina o sięgającej niegdyś tych terenów antycznej Wielkiej Grecji.
Tammurriata związana z folklorem regionu Campanii i Neapolu ma również stare korzenie. Ten niezwykle zmysłowy taniec opiera się na grze zalotów, harmonii, wyzwań, odmowy w rytmie nacchere (kastanietów) i tammorry – bębna, któremu zawdzięcza swoją nazwę.
Z Sycylii wybraliśmy nie tylko tarantelle, ale także przejmujące pieśni niezwykłej ludowej śpiewaczki, Rosy Balistreri.
…………………………………………………………….
 
Jesteśmy włosko-polsko-hiszpańską grupą pasjonatów włoskiej muzyki tradycyjnej. Niektórzy z nas śledzą i grają ją już od dłuższego czasu, dla innych ta przygoda zaczeła się całkiem
niedawno. Nasze drogi połączyły się w Krakowie, gdzie wspólnie wykonujemy ją po raz pierwszy.
 
ZESPÓŁ
 
Viktor Cordoba Guevara- skrzypce
 
Andera Tosi- wokal, ukulele, tamburyn
 
Agnieszka Elzbieta Masternak – wokal
 
Chiara Scarfato – wokal, nacchere
 
Wirginia Łoboda – wokal
 
Arkadiusz Szałata – tamburyn, gitara
 
Zapraszamy na wieczór pełen muzyki z włoskim temperamentem